0402HS-2N7EKTS
Manufacturer No:
0402HS-2N7EKTS
Datasheet:
0402HS-2N7EKTS
Description:
CHIP INDUCTOR 2.7NH10% 640MA 0.1
Product Attribute
Q @ Freq
16 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
640mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Inductance
2.7nH
Frequency - Self Resonant
10.4GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
120mOhm