0402HS-270EKTS
Manufacturer No:
0402HS-270EKTS
Datasheet:
0402HS-270EKTS
Description:
CHIP INDUCTOR 27.0NH10% 400MA 0.
Product Attribute
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
300mOhm
Q @ Freq
24 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
400mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Inductance
27nH
Frequency - Self Resonant
2.48GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz