0402HS-200EJTS
Manufacturer No:
0402HS-200EJTS
Datasheet:
0402HS-200EJTS
Description:
CHIP INDUCTOR 20.0NH5% 420MA 0.2
Product Attribute
Tolerance
±5%
Inductance
20nH
Frequency - Self Resonant
3GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Series
0402HS
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
250mOhm
Q @ Freq
25 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
420mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C