0402HS-121EJTS
Manufacturer No:
0402HS-121EJTS
Datasheet:
0402HS-121EJTS
Description:
CHIP INDUCTOR 120NH5% 50MA 2.66O
Product Attribute
Tolerance
±5%
Inductance
120nH
Frequency - Self Resonant
1.8GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Series
0402HS
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
2.66Ohm
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
50mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C