0402HS-120EKTS
Manufacturer No:
0402HS-120EKTS
Datasheet:
0402HS-120EKTS
Description:
CHIP INDUCTOR 12.0NH10% 640MA 0.
Product Attribute
Tolerance
±10%
Inductance
12nH
Frequency - Self Resonant
3.6GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Series
0402HS
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
120mOhm
Q @ Freq
24 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
640mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C