0402HS-101EGTS
Manufacturer No:
0402HS-101EGTS
Datasheet:
0402HS-101EGTS
Description:
CHIP INDUCTOR 100NH2% 30MA 2.0OH
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Series
0402HS
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
2Ohm
Q @ Freq
22 @ 250MHz
Current Rating (Amps)
30mA
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Inductance
100nH
Frequency - Self Resonant
1.16GHz