0402HP-8N2EJTS
Manufacturer No:
0402HP-8N2EJTS
Datasheet:
0402HP-8N2EJTS
Description:
CHIP INDUCTOR 8.2NH5% 1.5A 0.058
Product Attribute
Series
0402HP
Size / Dimension
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
58mOhm
Current Rating (Amps)
1.5A
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Inductance
8.2nH
Frequency - Self Resonant
5.4GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz