0402HP-6N2EKTS
Manufacturer No:
0402HP-6N2EKTS
Datasheet:
0402HP-6N2EKTS
Description:
CHIP INDUCTOR 6.2NH10% 1.6A 0.05
Product Attribute
Tolerance
±10%
Inductance
6.2nH
Frequency - Self Resonant
5.8GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Series
0402HP
Size / Dimension
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
50mOhm
Current Rating (Amps)
1.6A
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C