0402HP-5N1EJTS
Manufacturer No:
0402HP-5N1EJTS
Datasheet:
0402HP-5N1EJTS
Description:
CHIP INDUCTOR 5.1NH5% 1.2A 0.1OH
Product Attribute
Current Rating (Amps)
1.2A
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Inductance
5.1nH
Frequency - Self Resonant
6.8GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Series
0402HP
Size / Dimension
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
100mOhm