0402HP-4N7EHTS
Manufacturer No:
0402HP-4N7EHTS
Datasheet:
0402HP-4N7EHTS
Description:
CHIP INDUCTOR 4.7NH3% 1.5A 0.06O
Packaging
Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±3%
Inductance
4.7nH
Frequency - Self Resonant
6.85GHz
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Series
0402HP
Size / Dimension
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Current Rating (Amps)
1.5A