0402HP-2N2EDTS
Manufacturer No:
0402HP-2N2EDTS
Manufacture:
Delta Electronics/Components
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
0402HP-2N2EDTS
Description:
CHIP INDUCTOR 2.2NH0.5 2.1A 0.03
Product Attribute
Features
Current - Saturation
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
2.1A
Packaging
Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±0.5nH
Supplier Device Package
0402
Inductance
2.2nH
Frequency - Self Resonant
15.1GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Type
Wirewound
Material - Core
Ceramic
Series
0402HP
Size / Dimension
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
38mOhm