296XD503B1N
Manufacturer No:
296XD503B1N
Manufacture:
CTS Electrocomponents
Package:
Datasheet:
296XD503B1N
Description:
POT 50K OHM 0.15W CARBON LINEAR
In Stock
854 pcs On sales
Product Attribute
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Part Status
Obsolete
Resistance (Ohms)
50k
Size - Body
Rectangular - 0.646" x 0.492" Face x 0.646" H (16.40mm x 12.50mm x 16.40mm)
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Actuator Type
Knurled
Resistive Material
Carbon
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.15W
Bushing Thread
Actuator Length
0.539" (13.70mm)