296UD502B1N
Manufacturer No:
296UD502B1N
Manufacture:
CTS Electrocomponents
Package:
Datasheet:
296UD502B1N
Description:
POT 5K OHM 0.15W CARBON LINEAR
In Stock
737 pcs On sales
Series
296
Built in Switch
None
Rotation
300°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Part Status
Obsolete
Resistance (Ohms)
5k
Size - Body
Square - 0.504" x 0.492" Face x 0.343" H (12.80mm x 12.50mm x 8.70mm)
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Actuator Type
Knurled
Resistive Material
Carbon
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.15W
Bushing Thread
Actuator Length
0.539" (13.70mm)