270X232A252B2B1
Manufacturer No:
270X232A252B2B1
Manufacture:
CTS Electrocomponents
Package:
Datasheet:
270X232A252B2B1
Description:
POT 2.5K OHM 1/4W CARBON LOG
Product Attribute
Actuator Type
Round
Resistive Material
Carbon
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
1/4-32
Actuator Length
1.000" (25.40mm)
Taper
Logarithmic
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
270
Built in Switch
Rotary, SPST
Rotation
315°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Part Status
Active
Resistance (Ohms)
2.5k
Size - Body
Round - 0.626" Dia x 0.375" H (15.9mm x 9.53mm)