254TA104C50A
Manufacturer No:
254TA104C50A
Manufacture:
CTS Electrocomponents
Package:
Datasheet:
254TA104C50A
Description:
JOYSTICK 100K OHM 2 AXIS TH
Product Attribute
Actuator Type
Joystick
Voltage Rating - AC
50V
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating - DC
5V
Contact Finish
Current Rating (Amps)
Electrical Life
1,000,000 Cycles
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions
Operating Force
1.200gfm
Type
Joystick, 2 - Axis
Switch Function
360° Directional
Output
Analog (Resistive)
Contact Material
Series
254
Functions, Extra
Features
Voltage - Supply
Resistance
100 kOhms