252A103B60TB
Manufacturer No:
252A103B60TB
Manufacture:
CTS Electrocomponents
Package:
Datasheet:
252A103B60TB
Description:
JOYSTICK 10K OHM 2 AXIS TH
Product Attribute
Type
Joystick, 2 - Axis
Switch Function
360° Directional, Center Select
Output
Analog (Resistive)
Contact Material
Series
252
Functions, Extra
Features
Center Tap
Voltage - Supply
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pin
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
Actuator Type
Joystick
Voltage Rating - AC
50V
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating - DC
5V
Contact Finish
Current Rating (Amps)
Electrical Life
1,000,000 Cycles
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C