IMC3381.5M12
Manufacturer No:
IMC3381.5M12
Manufacture:
Crouzet
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
IMC3381.5M12
Description:
SENSOR PROX INDUCT 1.5MM CYLIND
Product Attribute
Shielding
Shielded
Output Type
PNP-NC, 3-Wire
Part Status
Obsolete
Sensor Type
Inductive
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Sensing Distance
0.059" (1.5mm)
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Connector
Ingress Protection
IP67
Series
Response Frequency
Indicator
LED
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C