CR4810-500
Manufacturer No:
CR4810-500
Manufacture:
CR Magnetics, Inc.
Package:
Datasheet:
CR4810-500
Description:
TRANSDUCER VOLTAGE 24VDC
Series
CR4800
Accuracy
0.5%
Input Range
0 ~ 500VAC
Part Status
Active
Mounting Type
DIN Rail
Response Time
250ms
Voltage - Supply
24VDC
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Type
Average RMS AC Voltage Transducer
Output
0 ~ 5VDC
Company Profile
CR4810-500 Relevant information
CR48-1-1
RIVET BLIND 0.315" NYLON BLACK
RIVET BLIND 0.441" NYLON BLACK
RIVET BLIND 0.567" NYLON BLACK