TDC476K010NSF
Manufacturer No:
TDC476K010NSF
Datasheet:
TDC476K010NSF
Description:
CAP TANT 47UF 10% 10V RADIAL
Product Attribute
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
F
Capacitance
47µF
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
10V
Size / Dimension
0.250" Dia (6.35mm)
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C