TDC225M025NSE
Manufacturer No:
TDC225M025NSE
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
TDC225M025NSE
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 25V RADIAL
Product Attribute
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
25V
Type
Conformal Coated
Lifetime @ Temp.
Series
TDC
Size / Dimension
0.175" Dia (4.45mm)
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.350" (8.89mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Capacitance
2.2µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Part Status
Obsolete
Failure Rate
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)