TDC157K010WSG
Manufacturer No:
TDC157K010WSG
Datasheet:
TDC157K010WSG
Description:
CAP TANT 150UF 10% 10V RADIAL
Product Attribute
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
G
Capacitance
150µF
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
10V
Size / Dimension
0.350" Dia (8.89mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.51mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C