TDC107K020WSG
Manufacturer No:
TDC107K020WSG
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
TDC107K020WSG
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V RADIAL
Product Attribute
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
20V
Type
Conformal Coated
Lifetime @ Temp.
Series
TDC
Size / Dimension
0.350" Dia (8.89mm)
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.650" (16.51mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
G
Capacitance
100µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Part Status
Obsolete
Failure Rate
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)