TDC106K020NSF
Manufacturer No:
TDC106K020NSF
Manufacture:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Package:
Radial
Datasheet:
TDC106K020NSF
Description:
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
Product Attribute
Package / Case
Radial
Voltage - Rated
20V
Type
Conformal Coated
Lifetime @ Temp.
Series
TDC
Size / Dimension
0.250" Dia (6.35mm)
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
F
Capacitance
10µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Part Status
Obsolete
Failure Rate
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)