15382-10PG-331
Manufacturer No:
15382-10PG-331
Manufacture:
Conxall / Switchcraft
Package:
Datasheet:
15382-10PG-331
Description:
CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
In Stock
25 pcs On sales
Product Attribute
Features
Backshell, Cable Clamp
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Backshell Material, Plating
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Bulk
Voltage Rating
600V
Material Flammability Rating
Shielding
Unshielded
Insert Material
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
Weathertight
Shell Finish
Number of Positions
10
Cable Opening
0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Shell Size - Insert
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
Color
Black
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C