15380-10SG-331
Manufacturer No:
15380-10SG-331
Manufacture:
Conxall / Switchcraft
Package:
Datasheet:
15380-10SG-331
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
In Stock
35 pcs On sales
Product Attribute
Applications
Ingress Protection
Weathertight
Shell Finish
Number of Positions
10
Cable Opening
0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Shell Size - Insert
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
Color
Black
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Series
Maxi-Con-X®
Fastening Type
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Backshell, Cable Clamp
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Backshell Material, Plating
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Bulk
Voltage Rating
600V