14282-20PG-300
Manufacturer No:
14282-20PG-300
Manufacture:
Conxall / Switchcraft
Package:
Datasheet:
14282-20PG-300
Description:
CONN RCPT MALE 20POS SOLDER CUP
In Stock
39 pcs On sales
Product Attribute
Applications
Ingress Protection
Weathertight
Shell Finish
Number of Positions
20
Cable Opening
Shell Size - Insert
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
Color
Black
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Series
Maxi-Con-X®
Fastening Type
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
600V