13382-10PG-326
Manufacturer No:
13382-10PG-326
Manufacture:
Conxall / Switchcraft
Package:
Datasheet:
13382-10PG-326
Description:
CONN PLUG MALE 10POS SOLDER CUP
In Stock
36 pcs On sales
Product Attribute
Applications
Ingress Protection
Weathertight
Shell Finish
Number of Positions
10
Cable Opening
0.260" ~ 0.300" (6.60mm ~ 7.62mm)
Shell Size - Insert
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
Color
Black
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Series
Maxi-Con-X®
Fastening Type
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Backshell, Cable Clamp
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Backshell Material, Plating
Polyamide (PA), Nylon
Packaging
Bulk
Voltage Rating
600V