ATV50C240JB-HF
Manufacturer No:
ATV50C240JB-HF
Manufacture:
Comchip Technology
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ATV50C240JB-HF
Description:
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AB
Product Attribute
Type
Zener
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Series
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Applications
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
128.5A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)