304-28-25-MC-0300F
Manufacturer No:
304-28-25-MC-0300F
Manufacture:
CnC Tech
Package:
Datasheet:
304-28-25-MC-0300F
Description:
CBL RIBN 25COND 0.050 MULTI 300'
Product Attribute
Wire Gauge
28 AWG
Part Status
Obsolete
Jacket Color
Multiple
Ribbon Width
1.250" (31.75mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Conductor Strand
7 Strands / 0.0049"
Length
300.0' (91.44m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Conductor Material
Copper, Tinned
Ratings
UL Style 2651
First Conductor Mark
Voltage
300V
Number of Conductors
25
Features
Insulation Resistance
100MOhms
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
105°C
Cable Type
Flat Cable
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Company Profile
304-28-25-MC-0300F Relevant information
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB