303-28-44-MC-0300F
Manufacturer No:
303-28-44-MC-0300F
Datasheet:
303-28-44-MC-0300F
Description:
CBL RIBN 44COND 0.039 MULTI 300'
Product Attribute
Wire Gauge
28 AWG
Ribbon Width
1.732" (43.99mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)
Conductor Strand
7 Strands / 0.0049"
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Conductor Material
Copper, Tinned
Ratings
UL Style 2651
First Conductor Mark
Voltage
300V
Number of Conductors
44
Features
Insulation Resistance
100MOhms
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C