303-28-40-MC-0300F
Manufacturer No:
303-28-40-MC-0300F
Datasheet:
303-28-40-MC-0300F
Description:
CBL RIBN 40COND 0.039 MULTI 300'
Product Attribute
Pitch
0.039" (1.00mm)
Conductor Strand
7 Strands / 0.0049"
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Voltage
300V
Number of Conductors
40
Features
Insulation Resistance
100MOhms
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Cable Type
Flat Cable
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge
28 AWG
Ribbon Width
1.575" (40.00mm)