303-28-16-MC-0300F
Manufacturer No:
303-28-16-MC-0300F
Manufacture:
CnC Tech
Package:
Datasheet:
303-28-16-MC-0300F
Description:
CBL RIBN 16COND 0.039 MULTI 300'
Product Attribute
Voltage
300V
Number of Conductors
16
Features
Insulation Resistance
100MOhms
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Cable Type
Flat Cable
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge
28 AWG
Part Status
Obsolete
Jacket Color
Multiple
Ribbon Width
0.630" (16.00mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)
Conductor Strand
7 Strands / 0.0049"
Length
300.0' (91.44m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)