302-28-30-GR-0300F
Manufacturer No:
302-28-30-GR-0300F
Manufacture:
CnC Tech
Package:
Datasheet:
302-28-30-GR-0300F
Description:
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 300'
Product Attribute
Wire Gauge
28 AWG
Part Status
Obsolete
Jacket Color
Gray
Ribbon Width
1.500" (38.10mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Conductor Strand
7 Strands / 0.0049"
Length
300.0' (91.44m)
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Conductor Material
Copper, Tinned
Ratings
UL Style 2651
First Conductor Mark
Red
Voltage
300V
Number of Conductors
30
Features
Insulation Resistance
100MOhms
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
105°C
Cable Type
Flat Cable
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Company Profile
302-28-30-GR-0300F Relevant information
REPLACEMNT FXQG-33-1.75-MVS-5000
INSULATED TERMINAL PIN
MOUNT RECT CAPACITORS 0.043"
MOUNT RECT CAPACITORS 0.030"
MOUNT RECT CAPACITORS 0.040"