301-28-40-GR-0300F
Manufacturer No:
301-28-40-GR-0300F
Manufacture:
CnC Tech
Package:
Datasheet:
301-28-40-GR-0300F
Description:
CBL RIBN 40COND 0.039 GRAY 300'
Product Attribute
Pitch
0.039" (1.00mm)
Conductor Strand
7 Strands / 0.0049"
Length
300.0' (91.44m)
Ribbon Thickness
0.039" (0.99mm)
Series
Conductor Material
Copper, Tinned
Ratings
UL Style 2651
First Conductor Mark
Voltage
300V
Number of Conductors
40
Features
Insulation Resistance
100MOhms
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Cable Type
Flat Cable
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge
28 AWG
Part Status
Obsolete
Jacket Color
Gray
Ribbon Width
1.575" (40.00mm)