CBRHDSH2-100 TR13
Manufacturer No:
CBRHDSH2-100 TR13
Manufacture:
Central Semiconductor Corp
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
CBRHDSH2-100 TR13
Description:
BRIDGE RECT 1P 100V 2A 4HD DIP
Packaging
Digi-Reel®
Diode Type
Single Phase
Technology
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
4-HD DIP
Voltage - Peak Reverse (Max)
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr
4µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io)
2A
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840mV @ 2A