CBRHDSH1-40L TR13
Manufacturer No:
CBRHDSH1-40L TR13
Manufacture:
Central Semiconductor Corp
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
CBRHDSH1-40L TR13
Description:
BRIDGE RECT 1P 40V 1.2A 4HD DIP
Product Attribute
Supplier Device Package
4-HD DIP
Voltage - Peak Reverse (Max)
40V
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 40V
Current - Average Rectified (Io)
1.2A
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
440mV @ 1A
Packaging
Digi-Reel®
Diode Type
Single Phase
Technology
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C (TJ)