RGC1A60D60KGU
Manufacturer No:
RGC1A60D60KGU
Manufacture:
Carlo Gavazzi Inc.
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
RGC1A60D60KGU
Description:
RELAY SSR 32VDC 1PH 600V 60A
In Stock
56 pcs On sales
Product Attribute
Voltage - Load
42 ~ 600V
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Termination Style
Screw Terminal
Series
RGC
Circuit
SPST-NO (1 Form A)
Packaging
Bulk
Output Type
AC, Zero Cross
Part Status
Active
Load Current
60A