E121SD1AV3GE
Manufacturer No:
E121SD1AV3GE
Manufacture:
C&K
Package:
Datasheet:
E121SD1AV3GE
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Product Attribute
Mechanical Life
Switch Function
On-Mom
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Ingress Protection
Series
E020
Voltage Rating - AC
120V
Circuit
SPDT
Voltage Rating - DC
28V
Features
Process Sealed
Color - Actuator/Cap
White
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C