PX0716/48
Manufacturer No:
PX0716/48
Manufacture:
Bulgin
Package:
Datasheet:
PX0716/48
Description:
PWR ENT IN/OUT IEC320-2-2F PNL
In Stock
266 pcs On sales
Product Attribute
Current - IEC
10A
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Fuse
No
Voltage - IEC
250VAC
Series
PX
Connector Type
Receptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades
Features
Connector Style
IEC 320-2-2/F (C14 Variant); IEC 320-C14
Approvals
cULus
Panel Thickness
0.047" (1.20mm)
Packaging
Bulk
Switch Features
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Ingress Protection
Part Status
Active
Fuse Holder, Drawer
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Number of Positions
3 per connection (2)
Current - UL
15A
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 33.80mm x 50.70mm
Voltage - UL
250VAC