MPI002/FL/BL/24
Manufacturer No:
MPI002/FL/BL/24
Datasheet:
MPI002/FL/BL/24
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
In Stock
56 pcs On sales
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Electrical Life
35,000 Cycles
Mechanical Life
750,000 Cycles
Switch Function
Off-Mom
Voltage Rating - DC
24V
Current Rating (Amps)
50mA (DC)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia