MPI002/28/BL/6
Manufacturer No:
MPI002/28/BL/6
Datasheet:
MPI002/28/BL/6
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Voltage Rating - DC
24V
Circuit
SPST-NO
Color - Actuator/Cap
Silver
Current Rating (Amps)
50mA (DC)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
6 VDC
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)