MPI001/FL/GN/12
Manufacturer No:
MPI001/FL/GN/12
Manufacture:
Bulgin
Package:
Datasheet:
MPI001/FL/GN/12
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
In Stock
36 pcs On sales
Product Attribute
Switch Function
Off-Mom
Termination Style
Wire Leads
Type
Vandal Resistant, Illuminated
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Series
Voltage Rating - DC
24V
Circuit
SPST-NO
Color - Actuator/Cap
Silver
Features
Stainless Steel
Current Rating (Amps)
50mA (DC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Actuator Type
Round, Button, Flush
Illumination Type, Color
LED, Green
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC