MPI001/FL/BL/12
Manufacturer No:
MPI001/FL/BL/12
Manufacture:
Bulgin
Package:
Datasheet:
MPI001/FL/BL/12
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
In Stock
24 pcs On sales
Product Attribute
Features
Stainless Steel
Current Rating (Amps)
50mA (DC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Actuator Type
Round, Button, Flush
Illumination Type, Color
LED, Blue
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Electrical Life
35,000 Cycles
Mechanical Life
750,000 Cycles
Switch Function
Off-Mom
Termination Style
Wire Leads
Type
Vandal Resistant, Illuminated
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Series
Voltage Rating - DC
24V