MPI001/28/D4
Manufacturer No:
MPI001/28/D4
Manufacture:
Bulgin
Package:
Datasheet:
MPI001/28/D4
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
In Stock
23 pcs On sales
Product Attribute
Features
Stainless Steel
Current Rating (Amps)
50mA (DC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Actuator Type
Round, Button, Flush
Illumination Type, Color
LED, Red/Blue
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
2.0, 3.6 VDC
Electrical Life
35,000 Cycles
Mechanical Life
750,000 Cycles
Switch Function
Off-Mom
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Vandal Resistant, Illuminated
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Series
Voltage Rating - DC
24V