MP0045/1E1BL012
Manufacturer No:
MP0045/1E1BL012
Manufacture:
Bulgin
Package:
Datasheet:
MP0045/1E1BL012
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Series
Voltage Rating - AC
250V
Circuit
DPDT
Color - Actuator/Cap
Silver
Features
Stainless Steel
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Actuator Type
Round, Button, Flush
Illumination Type, Color
LED, Blue
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Electrical Life
30,000 Cycles
Mechanical Life
200,000 Cycles
Switch Function
On-On
Termination Style
Solder Lug
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP40
Company Profile
MP0045/1E1BL012 Relevant information
MP0012
MP0012
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 110V