MP0045/1D2GN012S
Manufacturer No:
MP0045/1D2GN012S
Manufacture:
Bulgin
Package:
Datasheet:
MP0045/1D2GN012S
Description:
SWITCH PB DPST MOM ILLUM GRN
In Stock
50 pcs On sales
Product Attribute
Mechanical Life
200,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Termination Style
Solder Lug
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series
Voltage Rating - AC
250V
Circuit
DPDT
Color - Actuator/Cap
Silver
Features
Stainless Steel
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Actuator Type
Round, Button, Flush
Illumination Type, Color
LED, Green
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Electrical Life
30,000 Cycles
Company Profile
MP0045/1D2GN012S Relevant information
MP0012
MP0012
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 110V