MAV0120/3D2RD012
Manufacturer No:
MAV0120/3D2RD012
Manufacture:
Bulgin
Package:
Datasheet:
MAV0120/3D2RD012
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
In Stock
15 pcs On sales
Product Attribute
Switch Function
Off-Mom
Termination Style
Solder Lug
Type
Vandal Resistant, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series
MAV0120
Voltage Rating - DC
36V
Circuit
SPST-NO
Color - Actuator/Cap
Silver
Features
Stainless Steel
Current Rating (Amps)
2A (DC)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.00mm Dia
Actuator Type
Round, Button
Illumination Type, Color
LED, Red
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC