3832510MG
Manufacturer No:
3832510MG
Manufacture:
Bulgin
Package:
Datasheet:
3832510MG
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Actuator Type
Round, Button
Illumination Type, Color
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Illumination Voltage (Nominal)
Electrical Life
Mechanical Life
Switch Function
On-Mom
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Type
Standard
Ingress Protection
IP40
Series
380
Voltage Rating - AC
250V
Circuit
SPDT
Color - Actuator/Cap
Green
Features
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
Company Profile
3832510MG Relevant information
3832
PIMORONI SCROLL:BIT FOR MICRO:BI
FUSE BOARD MNT 10A 300VAC RADIAL
3832510KB
3832510KB
3832510KBL
3832510KBL
3832510KG
3832510KG