SRF1260-6R8Y
Manufacturer No:
SRF1260-6R8Y
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRF1260-6R8Y
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD
Part Status
Active
DC Resistance (DCR) - Parallel
18.6mOhm Max
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
27.2µH
Package / Case
Nonstandard
Inductance - Connected In Parallel
6.8µH
Number of Coils
2
Base Part Number
SRF1260
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height
0.244" (6.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
SRF1260
Current Rating - Series
3.32A
Ratings
Current Rating - Parallel
6.64A
Packaging
Digi-Reel®
Current Saturation - Series
4.34A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR) - Series
67.2mOhm Max
Tolerance
±30%
Current Saturation - Parallel
8.68A