SMLJ70CA
Manufacturer No:
SMLJ70CA
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMLJ70CA
Description:
TVS DIODE 70V 113V SMC
Product Attribute
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
SMLJ
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26.6A